Spring 2010 Schedule / Results | ||||
Date | Event | Host | Divisions | Location |
1/30/10-1/31/10 | 3rd Annual Jimmy Carnes Invitational | Gainesville Sports Commission | Open | Gainesville, Fl |
2/11/10-2/13/10 | MEAC Indoor Championships | MEAC Conference | MEAC Schools Only | Landover, MD |
2/23/10 | Bartram Trail Opener | Bartram Trail HS | HS | Jacksonville, Fl |
2/26/10 | Oak Hall Relays | Oak Hall School | HS | Gainesville, Fl |
2/26/10 | Episcopal Invitational | Episcopal HS | HS | Jacksonville, Fl |
2/27/10 | Pine Forest Invitational | Pine Forest HS | HS | Pensacola, Fl |
2/27/10 | Centennial Indoor Championships | Haverford College | Centennial Conf. Only | . |
3/4/10-3/6/10 | UNF Spring Break Invitational | University of North Florida | HS (Thurs), University | Jacksonville, Fl |
3/5/10 | USF Bull Open | University of South Florida | University | Tampa, Fl |
3/6/10 | 2nd Annual Miramar Relays | Ansin Sports Complex | HS | Miramar, Fl |
3/6/10 | Eagle Invitational | Naples HS | HS | Naples, Fl |
3/6/10 | Raider Invitational | Santa Fe HS | HS | Alachua, Fl |
3/6/10 | Port St. Lucie Invitational | Port St. Lucie HS | HS | Port St. Lucie, Fl |
3/6/10 | Sandalwood Open | Sandalwood HS | HS | Jacksonville, Fl |
3/6/10 | Pensacola Washington Invite | Washington HS | HS | Pensacola, Fl |
3/11/10 | Lady Tarpon Invitational | Charlotte HS | HS Girls only | Punta Gorda, Fl |
3/12/10 | Patriot Invitational | Pace HS | HS | Pace, Fl |
3/12/10 | Bulldog Classic | The Bolles School | HS | Jacksonville, Fl |
3/13/10 | FAU / FIU Invitational | Ansin Sports Complex | University | Miramar, Fl |
3/13/10 | Bill Wilson Relays | Sebastian River HS | HS | Sebastian, Fl |
3/13/10 | Westside Relays | Forrest HS | HS | Jacksonville, Fl |
3/16/10 | Ft. Myers Optimist Edison Relays | Ft. Myers HS | HS Boys Only | Ft. Myers, Fl |
3/16/10 | The Villages Invitational | The Villages HS | HS | The Villages, Fl |
3/19/10 | USF Bulls Invitational | University of South Florida | University | Tampa, Fl |
3/19/10 | Oak Hall Invitational | Oak Hall School | HS | Gainesville, Fl |
3/19/10 | Palmetto Ridge Invitational | Palmetto Ridge HS | HS | Naples, Fl |
3/19/10-3/20/10 | UM Hurricane Invitational | University of Miami | University | Miami, Fl |
3/20/10 | UCF Black & Gold | University of Central Florida | University | Orlando, Fl |
3/20/10 | 6th Annual Cougar Challenge | Barron Collier HS | HS | Naples, Fl |
3/20/10 | Steinbrenner Invitational | University of South Florida | HS | Tampa, Fl |
3/20/10 | Run for Haven | Town of Tioga Center | Open | Gainesville, Fl |
3/21/10 | Dance Marathon 5K | UF DanceMarathon Committee | Open | Gainesville, Fl |
3/23/10 | St. Johns Conference Meet | Nease HS | HS (St. Johns Co Only) | Jacksonville, Fl |
3/23/10 | Charlotte County Championships | Charlotte HS | HS (Charlotte Co. Only) | Punta Gorda, Fl |
3/23/10 | Volusia/Flagler Fr/So Meet | Flagler Palm Coast HS | HS (Volushia/Flagler) | Bunnell, Fl |
3/24/10 | St. Lucie County Championships | Lincoln Park Academy | HS (St. Lucie Co. Only) | Ft. Pierce, Fl |
3/24/10 | Alachua County Championships | Oak Hall School | HS (Alachua Co. Only) | Gainesville, Fl |
3/24/10 | Leadership Gainesville 5K | LGAA | Open | Gainesville, Fl |
3/24/10 | Collier Co. Fr/So Meet | Lely HS | HS (Collier Co. Only) | Naples, Fl |
3/25/10 | Lake / Sumter Invitational | South Sumter HS | HS | Bushnell, Fl |
3/25/10 | Episcopal Eagle Invitational | Episcopal HS | HS | Jacksonville, Fl |
3/25/10 | Gateway Conference | Forrest HS | HS (Gateway only) | Jacksonville, Fl |
3/25/10-3/27/10 | FSU Relays | Florida State University | HS, University | Tallahassee, Fl |
3/26/10-3/27/10 | UCF Invitational | University of Central Florida | University | Orlando, Fl |
3/26/10 | East Coast Classic | Flagler Palm Coast HS | HS | Bunnell, Fl |
3/26/10 | Tarpon Invitational | Charlotte HS | HS | Punta Gorda, Fl |
3/26/10-3/27/10 | Esca-Rosa County Meet | West Florida HS | HS | Pensacola, Fl |
3/27/10 | USC Weems Baskins Invitational | University of South Carolina | University | Columbia, SC |
3/27/10 | Miramar Invitational | Ansin Sports Complex | HS | Miramar, Fl |
3/27/10 | MSU HS/Univ Opener | Morgan State University | HS, University | Baltimore, MD |
3/30/10 | South Sumter Invitational | South Sumter HS | HS | Bushnell, Fl |
3/31/10 | Wolfpack Classic | Wolfson HS | HS | Jacksonville, Fl |
4/2/10-4/3/10 | Florida Relays | University of Florida | HS, University | Gainesville, Fl |
4/8/10-4/9/10 | Shocker Pre-State Classic | Wichita State University | HS | Wichita, KS |
4/9/10-4/10/10 | K.T. Woodman Relays | Wichita State University | University | Wichita, KS |
4/9/10-4/10/10 | FSU Seminole Invitational | Florida State University | University | Tallahassee, Fl |
4/9/10 | Andrews Invitational | Gulf Breeze HS | HS | Gulf Breeze, Fl |
4/9/10 | CCAC Championships | Naples HS | HS (CCAC only) | Naples, Fl |
4/9/10 | Dan Brown Catholic Invite | Bishop Snyder HS | HS (Catholic only) | Jacksonville, Fl |
4/10/10 | Villages Sr. Games | The Villages School | Sr. Games | The Villages, Fl |
4/13/10 | FHSAA 1A, District 5 | Bishop Snyder HS | HS (1AD5 Only) | Jacksonville, Fl |
4/15/10 | FHSAA 2A, District 4 | The Bolles School | HS (2AD4 Only) | Jacksonville, Fl |
4/15/10 | FHSAA 2A, District 6 | The Villages HS | HS (2AD6 Only) | The Villages, Fl |
4/16/10 | Wally Keller Invitational | Charlotte HS | HS | Punta Gorda, Fl |
4/16/10-4/17/10 | MSU Legacy Track Meet | Morgan State University | University | Baltimore, MD |
4/17/10 | UF Tom Jones Memorial Invite | University of Florida | University | Gainesville, Fl |
4/17/10 | UNF Osprey Invitational | University of North Florida | University | Jacksonville, Fl |
4/20/10 | FHSAA 4A, District 1 | Flagler Palm Coast HS | HS ( 4AD1 Only) | Bunnell, Fl |
4/21/10 | FHSAA 2A Region 3 | Golden Gate HS | HS (2AR3 Only) | Naples, Fl |
4/21/10 | FHSAA 3A, District 13 | Sebastian River HS | HS (3AD13 Only) | Sebastian, Fl |
4/21/10 | FHSAA 3A, District 1 | Gulf Breeze HS | HS (3AD1 Only) | Gulf Breeze, Fl |
4/21/10 | FHSAA 3A, District 3 | St. Augustine HS | HS (3AD3 Only) | St. Augustine, Fl |
4/21/10 | FHSAA 3A, District 12 | Ida Baker HS | HS (3AD12 Only) | Naples, Fl |
4/22/10 | FHSAA 3A, District 4 | Wolfson HS | HS (3AD4 Only) | Jacksonville, Fl |
4/22/10 | FHSAA 4A, District 12 | Miramar HS (Ansin Sports) | HS (4AD12 Only) | Miramar, Fl |
4/22/10 | FHSAA 3A, District 11 | Charlotte HS | HS (3AD12 Only) | Punta Gorda, Fl |
4/23/10 | FHSAA 4A, District 8 | Port St. Lucie HS | HS ( AD Only) | Port St. Lucie, Fl |
4/23/10 | FHSAA 1A Region 1 | The Bolles School | HS (1AR1 Only) | Jacksonville, Fl |
4/23/10 | FHSAA 2A Region 1 | The Bolles School | HS ( 2AR1 Only) | Jacksonville, Fl |
4/23/10-4/24/10 | AHSAA Sectional 5A/6A (Mobile) | HS (5A/6A only) | Mobile, Al | |
4/29/10 | FHSAA 3A Region 3 | Charlotte HS | HS (3AR3 Only) | Punta Gorda, Fl |
4/29/10 | FHSAA 4A Region 3 | Miramar HS (Ansin Sports) | HS (4AR3 Only) | Miramar, Fl |
4/29/10 | FHSAA 4A, Region 2 | Wharton HS (Armwood HS) | HS (4AR2 Only) | Tampa, Fl |
4/30/10 | FHSAA 3A Region 1 | Chiles HS | HS (3AR1 Only) | Tallahassee, Fl |
4/30/10 | FHSAA Class 1A Florida Finals | FHSAA Office | HS (1A Finals Only) | Winter Park, Fl |
5/1/10 | FHSAA Class 2A Florida Finals | FHSAA Office | HS (2A Finals Only) | Winter Park, Fl |
5/6/10-5/8/10 | MEAC Outdoor Championships | MEAC Office | MEAC Schools only | Greensboro, NC |
5/6/10 | UCF Twi-light Invitational | University of Central Florida | University | Orlando, Fl |
5/7/10-5/8/10 | FSU Twi-light Invitational | Florida State University | University | Tallahassee, Fl |
5/7/10 | FHSAA Class 3A Florida Finals | FHSAA Office | HS (3A Finals Only) | Winter Park, Fl |
5/8/10 | FHSAA Class 4A Florida Finals | FHSAA Office | HS (4A Finals Only) | Winter Park, Fl |
5/14/10 | USF Invitational | University of South Florida | University | Tampa, Fl |
5/17/10 | Escambia MS Championships | Woodham MS | Escambia MS Only | Pensacola, Fl |
5/22/10-5/23/10 | Tri-State Wheelchair Games | Tri-State Wheelchair | Open / Disabled | Edison, NJ |
5/27/10-5/29/10 | Maryland HS Outdoor Championships | MHSAA | MHSAA Only | Baltimore, MD |
5/28/10-5/30/10 | BAYTAF Classic | BAYTAF | Youth | Tampa, Fl |
6/5/10 | AAU District Qualifier | Pensacola | AAU Youth | Pensacola, Fl |
6/5/10-6/6/10 | AAU District Qualifer | AAU Maimi | AAU Youth | Miramar, Fl |
6/11/10-6/13/10 | USATF-SC Association | USATF-SC | SC Youth Only | Myrtle Beach, SC |
6/11/10-6/13/10 | MNWE Classic | MNWE Track Club | Youth | Miami, Fl |
6/13/10 | Sunshine State Games | GSC | Youth | Gainesville, Fl |
6/18/10-6/20/10 | U.S. Paralympic Championships | USOC / City of Miramar | Paralympic Athletes | Miramar, Fl |
6/24/10-6/27/10 | AAU Regional Qualifier | AAU Miami | AAU Youth | Miramar, Fl |
7/6/2010 | Oak Hall Summer Series | Oak Hall School | All Comers | Gainesville, Fl |
7/9/10-7/11/10 | NACAC Under 23 Championships | USATF-Fl | NACAC Countries | Miramar, Fl |
7/13/2010 | Oak Hall Summer Series #2 | Oak Hall School | All Comers | Gainesville, Fl |
7/19/10-7/24/10 | NJDC Championships | WSUSA | NJDC Only | Chicago, Il |