Half-Mile Timing, Inc. is
partners with: |
|
|
|
| |
Licensed to Half-Mile Timing - Contractor License
Hy-Tek's Meet Manager 12/12/2004 01:17 PM
Florida Senior Games - 12/11/2004 to 12/12/2004
Hosted by: Florida Sports Foundation
The Villages, Florida
Results
W50 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Age Team Finals H# Points
==========================================================================
1 39 Lowther, Jocelyn W50 Cocoa Beach, FL 14.51 5
2 26 Hoffman, Patricia W54 Palm Harbor, FL 19.59 5
W55 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Age Team Finals H# Points
==========================================================================
1 66 Settles, Donna W55 Palm Coast, FL 15.72 4
2 31 Jones, Shirley W56 The Villages, FL 17.02 4
3 75 Winters, Suzanne W58 Summerfield, FL 19.80 4
W60 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Age Team Finals H# Points
==========================================================================
1 60 Rose, Alta W62 Palm Coast, FL 17.36 3
2 16 Fitzgerald, Kathle W61 Clearwater, FL 18.67 3
-- 30 Hunter, Joan W62 The Villages, FL DNF 3
W65 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Age Team Finals H# Points
==========================================================================
1 11 Cazel, Madelaine W67 The Villages, FL 18.15 2
2 69 Tricard, Louise W68 Cape Canaveral, FL 18.69 2
3 36 Lauck, Lynne W65 Summerfield, FL 20.07 2
4 41 Mabee-Eddlemon, Lu W68 Knoxville, TN 25.09 2
W75 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 37 Lehmann, Ethel W75 Largo, FL 19.01
W80 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 15 Fage, Hope W83 Largo, FL 44.46
W50 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Age Team Finals H# Points
==========================================================================
1 39 Lowther, Jocelyn W50 Cocoa Beach, FL 30.02 3
2 26 Hoffman, Patricia W54 Palm Harbor, FL 43.21 3
W55 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Age Team Finals H# Points
==========================================================================
1 66 Settles, Donna W55 Palm Coast, FL 31.82 2
2 31 Jones, Shirley W56 The Villages, FL 36.84 2
3 25 Hill, Susan W55 New Smyrna Beach, F 38.08 2
W60 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Age Team Finals H# Points
==========================================================================
1 60 Rose, Alta W62 Palm Coast, FL 37.66 2
2 16 Fitzgerald, Kathle W61 Clearwater, FL 41.25 2
W65 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 11 Cazel, Madelaine W67 The Villages, FL 37.50
2 69 Tricard, Louise W68 Cape Canaveral, FL 42.35
3 36 Lauck, Lynne W65 Summerfield, FL 45.23
4 41 Mabee-Eddlemon, Lu W68 Knoxville, TN 54.12
W75 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 37 Lehmann, Ethel W75 Largo, FL 38.55
W80 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 15 Fage, Hope W83 Largo, FL 1:50.64
W50 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Age Team Finals H# Points
==========================================================================
1 39 Lowther, Jocelyn W50 Cocoa Beach, FL 1:09.55 2
2 26 Hoffman, Patricia W54 Palm Harbor, FL 1:32.72 2
W55 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Age Team Finals H# Points
==========================================================================
1 33 Kelly, Alice W56 The Villages, FL 1:28.48 2
2 25 Hill, Susan W55 New Smyrna Beach, F 1:30.82 2
3 31 Jones, Shirley W56 The Villages, FL 1:35.72 2
W60 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 60 Rose, Alta W62 Palm Coast, FL 1:26.22
2 16 Fitzgerald, Kathle W61 Clearwater, FL 1:44.49
W65 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 11 Cazel, Madelaine W67 The Villages, FL 1:29.42
2 36 Lauck, Lynne W65 Summerfield, FL 1:37.06
3 41 Mabee-Eddlemon, Lu W68 Knoxville, TN 1:54.88
W75 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 37 Lehmann, Ethel W75 Largo, FL 1:37.15
W50 800 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 39 Lowther, Jocelyn W50 Cocoa Beach, FL 2:59.51
2 32 Kazor, Debbie W53 Pinellas Park, FL 3:25.73
3 26 Hoffman, Patricia W54 Palm Harbor, FL 3:32.39
W55 800 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 33 Kelly, Alice W56 The Villages, FL 3:18.20
2 25 Hill, Susan W55 New Smyrna Beach, F 3:36.88
3 18 Galpin, Barbara W58 The Villages, FL 4:37.33
W60 800 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 60 Rose, Alta W62 Palm Coast, FL 5:03.80
W65 800 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 36 Lauck, Lynne W65 Summerfield, FL 3:34.42
2 11 Cazel, Madelaine W67 The Villages, FL 3:40.35
3 41 Mabee-Eddlemon, Lu W68 Knoxville, TN 4:07.89
W70 800 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 28 Hopkins, Jean W72 Zephyrhills, FL 4:10.14
W50 1500 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 32 Kazor, Debbie W53 Pinellas Park, FL 6:54.12
2 26 Hoffman, Patricia W54 Palm Harbor, FL 7:11.70
W55 1500 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 33 Kelly, Alice W56 The Villages, FL 6:48.52
2 18 Galpin, Barbara W58 The Villages, FL 8:55.40
W60 1500 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 77 Zelonis, Carolyn W60 The Villages, FL 7:35.33
W65 1500 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 36 Lauck, Lynne W65 Summerfield, FL 7:30.45
2 41 Mabee-Eddlemon, Lu W68 Knoxville, TN 8:02.93
W70 1500 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 28 Hopkins, Jean W72 Zephyrhills, FL 8:22.58
W90 1500 Meter Dash
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 53 Perkins, Arda W94 Bradenton, FL 20:43.78
W55 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 467 Muller, Marguerite W57 The Villages, FL 10:03.41
2 458 Crawford, Betty W59 Dallas, TX 12:12.18
W60 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 462 Lasby, Rosalie W64 Lady Lake, FL 10:11.97
2 461 Hults, Sandra W63 Leesburg, FL 10:19.75
3 466 Mortenson, Rita W61 The Villages, FL 11:43.30
W65 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 455 Alexander, Claudet W68 The Villages, FL 10:42.28
2 464 Mahon, Mary W67 Trinity, FL 11:21.45
3 457 Bersinger, Carole W67 The Villages, FL 12:59.86
4 469 Reid, Carol W69 The Villages, FL 13:16.54
-- 473 Saunders, Esther W66 Port Charlotte, FL DQ
W70 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 474 Toole, Joan W70 The Villages, FL 10:42.15
2 471 Sager, Annaliese W71 Haines City, FL 11:53.43
3 463 Ludwig, Theresa W73 Lady Lake, FL 13:12.27
4 47 Moores, Carolyn W70 The Villages, FL 13:30.73
-- 475 Wood, Majorie W74 The Villages, FL DQ
W75 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 465 McDonald, Jeri W76 Lake Placid, FL 13:16.38
W80 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 460 Grimm, Bess W81 The Villages, FL 12:17.33
W85 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
1 472 Sanford, Elizabeth W87 Dallas, TX 15:55.42
W60 High Jump
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 6 Beeler, Donna W64 New Smyrna Beach, F 3-04.00 1.01m
W70 High Jump
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 73 Whiteside, Vera W74 Mt. Vernon, IL 3-00.00 0.91m
W75 High Jump
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 37 Lehmann, Ethel W75 Largo, FL 3-04.00 1.01m
W55 Long Jump
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 66 Settles, Donna W55 Palm Coast, FL 9-08.00 2.94m
2 31 Jones, Shirley W56 The Villages, FL 8-10.00 2.69m
3 19 Giangrande, Shirle W57 The Villages, FL 7-11.00 2.41m
W60 Long Jump
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 16 Fitzgerald, Kathle W61 Clearwater, FL 8-01.50 2.47m
2 462 Lasby, Rosalie W64 Lady Lake, FL 7-08.00 2.33m
3 60 Rose, Alta W62 Palm Coast, FL 7-03.50 2.22m
4 6 Beeler, Donna W64 New Smyrna Beach, F 6-11.00 2.10m
W65 Long Jump
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 11 Cazel, Madelaine W67 The Villages, FL 9-01.50 2.78m
2 12 Conner, Johnnie W65 New Smyrna, FL 6-02.50 1.89m
3 20 Ginn, Bettye W68 The Villages, FL 4-11.50 1.51m
W70 Long Jump
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 8 Bortell, Gloria W73 Viera, FL 7-11.50 2.42m
W75 Long Jump
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 37 Lehmann, Ethel W75 Largo, FL 9-02.00 2.79m
W80 Long Jump
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 15 Fage, Hope W83 Largo, FL 3-00.50 0.92m
W50 Shot Put
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 64 Sapp, Karen W52 Sanford, FL 30-02.50 9.20m
W55 Shot Put
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 66 Settles, Donna W55 Palm Coast, FL 23-00.00 7.01m
2 19 Giangrande, Shirle W57 The Villages, FL 20-11.00 6.37m
3 51 Oglesby, Jean W55 Kissimmee, FL 18-11.00 5.76m
4 31 Jones, Shirley W56 The Villages, FL 18-04.00 5.58m
W60 Shot Put
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 60 Rose, Alta W62 Palm Coast, FL 22-02.00 6.75m
2 6 Beeler, Donna W64 New Smyrna Beach, F 21-11.00 6.68m
3 52 Panza, Marie W62 The Villages, FL 21-02.00 6.45m
4 462 Lasby, Rosalie W64 Lady Lake, FL 20-09.00 6.32m
5 16 Fitzgerald, Kathle W61 Clearwater, FL 18-07.00 5.66m
6 4 Bausman, Sandra W63 Bradenton Beach, FL 16-08.00 5.08m
W65 Shot Put
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 11 Cazel, Madelaine W67 The Villages, FL 24-04.00 7.41m
2 12 Conner, Johnnie W65 New Smyrna, FL 20-01.00 6.12m
3 56 Quintal, Joyce W68 Lady Lake, FL 19-09.00 6.01m
4 27 Hollada, Pat W67 Ocala, FL 16-09.00 5.10m
5 20 Ginn, Bettye W68 The Villages, FL 16-06.00 5.02m
W70 Shot Put
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 8 Bortell, Gloria W73 Viera, FL 23-07.00 7.18m
2 44 McElhinney, Elizab W70 The Villages, FL 19-02.00 5.84m
W75 Shot Put
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 38 Lombard, Rosalie W77 The Villages, FL 18-05.00 5.61m
2 67 Tharpe, Ellen W76 Flagler Beach, FL 16-08.00 5.08m
3 45 McGillen, Betty W75 Ocala, FL 13-03.00 4.03m
W80 Shot Put
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 22 Gooding, Evelyn W80 Sebring, FL 14-07.00 4.44m
2 15 Fage, Hope W83 Largo, FL 10-10.00 3.30m
W90 Shot Put
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 71 Webb, Lillian W90 Sebring, FL 13-05.00 4.08m
2 50 Natale, Carmella W92 Ocala, FL 9-01.00 2.76m
W50 Discus Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 64 Sapp, Karen W52 Sanford, FL 70-09 21.56m
W55 Discus Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 19 Giangrande, Shirle W57 The Villages, FL 53-04 16.25m
2 51 Oglesby, Jean W55 Kissimmee, FL 48-02 14.68m
3 31 Jones, Shirley W56 The Villages, FL 46-06 14.17m
W60 Discus Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 52 Panza, Marie W62 The Villages, FL 58-00 17.67m
2 6 Beeler, Donna W64 New Smyrna Beach, F 51-00 15.54m
3 10 Broderick, Lee W61 Lakeland, FL 42-08 13.00m
4 4 Bausman, Sandra W63 Bradenton Beach, FL 40-00 12.19m
5 462 Lasby, Rosalie W64 Lady Lake, FL 36-01 10.99m
6 60 Rose, Alta W62 Palm Coast, FL 32-05 9.88m
W65 Discus Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 11 Cazel, Madelaine W67 The Villages, FL 75-05 22.98m
2 12 Conner, Johnnie W65 New Smyrna, FL 56-02 17.11m
3 56 Quintal, Joyce W68 Lady Lake, FL 37-05 11.40m
4 20 Ginn, Bettye W68 The Villages, FL 35-08 10.87m
5 27 Hollada, Pat W67 Ocala, FL 35-00 10.66m
W70 Discus Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 73 Whiteside, Vera W74 Mt. Vernon, IL 54-03 16.53m
2 8 Bortell, Gloria W73 Viera, FL 52-01 15.87m
W75 Discus Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 67 Tharpe, Ellen W76 Flagler Beach, FL 44-05 13.53m
2 38 Lombard, Rosalie W77 The Villages, FL 41-00 12.49m
3 45 McGillen, Betty W75 Ocala, FL 27-03 8.30m
W80 Discus Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 22 Gooding, Evelyn W80 Sebring, FL 29-07 9.01m
W90 Discus Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 71 Webb, Lillian W90 Sebring, FL 21-00 6.40m
2 50 Natale, Carmella W92 Ocala, FL 14-04 4.36m
W50 Javelin Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 64 Sapp, Karen W52 Sanford, FL 66-03 20.19m
W55 Javelin Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 19 Giangrande, Shirle W57 The Villages, FL 59-03 18.05m
2 31 Jones, Shirley W56 The Villages, FL 42-09 13.03m
W60 Javelin Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 6 Beeler, Donna W64 New Smyrna Beach, F 62-06 19.05m
2 52 Panza, Marie W62 The Villages, FL 62-03 18.97m
3 462 Lasby, Rosalie W64 Lady Lake, FL 60-10 18.54m
4 4 Bausman, Sandra W63 Bradenton Beach, FL 28-09 8.76m
W65 Javelin Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 11 Cazel, Madelaine W67 The Villages, FL 90-09 27.66m
2 20 Ginn, Bettye W68 The Villages, FL 43-06 13.25m
3 46 Mills, Jane W65 Muncie, IN 38-01 11.60m
4 12 Conner, Johnnie W65 New Smyrna, FL 33-11 10.33m
W70 Javelin Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 8 Bortell, Gloria W73 Viera, FL 66-00 20.11m
2 73 Whiteside, Vera W74 Mt. Vernon, IL 55-03 16.84m
3 44 McElhinney, Elizab W70 The Villages, FL 54-05 16.58m
W75 Javelin Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 37 Lehmann, Ethel W75 Largo, FL 74-04 22.65m
2 38 Lombard, Rosalie W77 The Villages, FL 41-03 12.57m
W80 Javelin Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 15 Fage, Hope W83 Largo, FL 18-05 5.61m
W90 Javelin Throw
=================================================================================
Name Age Team Finals Points
=================================================================================
1 50 Natale, Carmella W92 Ocala, FL 14-02 4.31m
|